Historia ta została opowiedziana przez Pana Tadeusza Jałowieckiego, potomka jednego z założycieli osady, która stała się zalążkiem naszej wsi.
Pomiędzy powstaniem styczniowym a listopadowym, około roku 1850, przyjechał do Warszawy namiestnik cara. W tym czasie działała opozycja narodu polskiego, której działacze postanowili dokonać zamachu na carskiego namiestnika podkładając bombę w hotelu, w którym on rezydował.
Dowiedział się o tym człowiek stanu chłopskiego, któremu zrobiło się żal namiestnika. Poinformował on o zamiarze zamachu i fakcie podłożenia bomby policję carską, ratując w ten sposób życie namiestnikowi. Dowiedział się o tym fakcie car i po pewnym czasie postanowił za to uhonorować i nagrodzić stan chłopski w województwie warszawskim. Wydał ustawę, w której zarządził, aby podwarszawskie majątki wydzieliły część ziemi w celu jej odsprzedaży chłopom. Miało to polegać na odsprzedaży gruntu w części za gotówkę, a pozostała do zapłaty część miała zostać spłacona przez odpracowanie dniówek na rzecz majątku. Wśród wyznaczonych znalazł się również majątek Szczęsne. Wydzielono z niego ziemie położone pomiędzy granicą Grodziska Mazowieckiego a nowym cmentarzem. Na zakup gruntów zdecydowało się siedem rodzin chłopskich: Majewscy (pradziadek Pana Tadeusza Jałowieckiego), oraz Kostrzewy, Długosze, Parole, Osiadacze, Decie i Bonieccy. W ten sposób powstał zalążek obecnej wsi.
W późniejszym okresie do osady dołączyły jeszcze trzy rodziny: Jałowieccy, Woźniccy i Włodarkiewiczowie
Podziałem ziemi miała zająć się gmina. Został ustalony dzień, w którym mieli przybyć urzędnicy i geometrzy celem przeprowadzenia podziału. Siedmiu chłopów czekało od samego rana na ich przybycie na granicy wsi. Ci zjawili się jednak dopiero po obiedzie. Zadali chłopom pytanie czy mają oni już nazwę dla swojej osady. Chłopi odpowiedzieli, że jeszcze się nad tym nie zastanawiali, ale czekają już od rana, a wola była taka, aby powstała wieś, więc może nazwą osadę Odranawola. Ta część wsi do dziś nazywana jest Starą Odranką. Młodsza część wsi, od strony ulicy Osowieckiej, włączona została w roku 1945 po drugiej wojnie światowej przez podział gruntów w reformie rolnej.
Jeszcze na początku lat 2000 miejscowość nazywana była dwojako. Było to widoczne na drogowych znakach informacyjnych: nazwa Odrano Wola widniała na znaku z kierunku ulicy Montwiłła, a Odrana Wola od strony Szczęsnego i ulicy Radońskiej. Tak więc nazwa obecnie obowiązująca pojawiła się w wyniku porządkowania nazewnictwa w Polsce stosunkowo niedawno. Więcej szczegółowych informacji może być dostępnych w archiwach parafii kościoła Św. Anny.


Tadeusz Jałowiecki

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco

Po naciśnieciu przycisku "wyślij" Twój adres email zostanie dodany do naszej bazy subskrybentów oraz zyskasz mozliwość wyboru rodzaju zamawianych informacji.

Katalog firm

Zachęcamy do darmowej rejestracji w naszym katalogu, ułatwi to odnalezienie Państwa firmy w Portalu Sołectwa oraz wyszukiwarkach internetowych.

Kalendarz

maj 2015
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


www.grodzisk.pl